درس پژوهی چیست – مراحل درس پژوهی – دانلود شیوه نامه درس پژوهی

سلام به جلسه دوم کارگاه همیار معلم محمد مخبریان خوش آمدید. در این مطلب قصد داریم به پرسش های «درس پژوهی چیست» و «مراحل درس پژوهی» پاسخ دهیم. در پایان هم فایل دانلود جدیدترین شیوه نامه درس پژوهی که از سوی دبیرخانه‌ی «جشنواره درس پژوهی» ابلاغ شده است را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

درس پژوهی چیست - مراحل درس پژوهی - دانلود شیوه نامه درس پژوهی - معلم پژوهنده

درس پژوهی چیست – مراحل درس پژوهی – دانلود شیوه نامه درس پژوهی – معلم پژوهنده

درس پژوهی چیست ؟

معنای لغوی درس پژوهی، پژوهش مشارکتی معلمان در کلاس درس می باشد.

در پاسخ به این سوال که درس پژوهی چیست ؟ تعاریف زیادی موجود است که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم. درس پژوهی یک رویکرد ساختارمند مطالعه، توسعه و بهبود آموزش و یادگیری است. به بیان دیگر یک چرخه پژوهشگری درباره یادگیری دانش آموزان است که به منظور ارتقای یادگیری معلمان و اصلاح و بهبود آموزش اجرا می‌شود. درس پژوهی فعالیت اشتراکی معلمان برای طراحی دروس به منظور فراهم کردن بهترین فرصت یادگیری برای دانش‌آموزان است. درس پژوهی رویکردی برای توسعه حرفه‌ای است که طی آن معلمان با یکدیگر جهت تدوین طرح درس، اجرا، مشاهده و تحلیل نتایج آن در جهت بهبود یادگیری دانش آموزان همکاری و مشارکت می‌نمایند.

جنبش تفکر در تدریس و تلاش برای بهبود آن از دغدغه‌های مربیان تربیتی معلمان در جهان است می‌توان گفت تدریس پژوهی یا درس پژوهی یک رویکرد جدید برای رشد حرفه‌ای معلمان و بهبود روش های تدریس است که به معلم در هنر تدریس یاری می‌رساند. درس پژوهی معلم را به بازاندیشی در عمل آموزش از طراحی، برنامه ریزی درسی، طرح درس، تدریس، گرفتن بازخورد و اصلاح فرایند تدریس وادار می کند.

مراحل درس پژوهی

مراحل درس پژوهی به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

– تشکیل گروه درس پژوهی یا همان تیم درس پژوهی و تقسیم وظایف

– تعیین مسئله و اهداف پژوهش (چالش های کلاس خود را با دقت مشاهده کنید)

– طراحی درس (طراحی آموزشی)

– اجرای تدریس اول و مشاهده‌ی آن توسط اعضای تیم

– گزارش‌گیری، تجزیه و تحلیل و ارزشیابی تدریس اول

– تجدیدنظر در طرح درس اول و اصلاح آن و در صورت نیاز تولید محتوا جدید

– تدریس دوم و مشاهده‌ی آن (اجرای طرح درس اصلاح شده‌ی مرحله اول تدریس)

– ارزشیابی و بازاندیشی فرایند تدریس

– تکمیل گزارش درس پژوهی و به اشتراک گذاشتن آن مطابق با شیوه نامه

شیوه نامه درس پژوهی

معمولا همه ساله از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش، شیوه نامه درس پژوهی به ادارات کل این وزارتخانه ابلاغ می شود.

– چنانچه تمایل دارید جدیدترین شیوه نامه درس پژوهی ۹۷-۹۸ را دانلود کنید بر روی اینجا کلیک کنید.

* همچنین برای دانلود صدها فایل درس پژوهی بر روی این عبارت کلیک کنید.

– منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان هستیم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

10 نظر

  • سلام، مهمان
    • سلام و عرض ارادت. پس از اجرای تدریس اول باید فیلم تدریس را بازبینی کنیم و ایرادات آن را پیدا کنیم. همچنین باید روش تدریس و سایر موارد مربوط به تدریس را بررسی کنیم. و در تدریس دوم آن ها را اصلاح کنیم. در مجموع هدف از اجرای تدریس دوم، کشف ایرادات تدریس اول و بهبود روش تدریسمان است. موفق باشید.
        • تقریبا محال است که موضوعی چالش برانگیز انتخاب شود و در همان تدریس اول همه چیز ایده آل پیش برود. زیرا تدریس اول تدریسی معمولی و روتین است(یعنی تدریسی است که طبق روال عادی و همیشگی در کلاس از آن استفاده می شود) و قرار نیست در همان تدریس اول ما به اهدافمان برسیم. اگر اینطور بود دیگر سراغ درس پژوهی نمی رفتیم. قاعدتاً شما یک موضوعی را برای درس پژوهی انتخاب می کنید که تدریسِ آن مبحث مشکل است یا دانش آموزان در یادگیری آن مبحث مشکل دارند. بنابراین در تدریس اول باید نقاط ضعف محتوا و روش تدریس را کشف کنید، سپس در تدریس دوم آنها را اصلاح کرده و آموزش خود را بهبود ببخشید. اصولاً شما در درس پژوهی به دنبال راهی هستید که یادگیری را بهبود ببخشید و از روش های سنتی فاصله گرفته و روش های جدیدی که احتمال می دهید موثرتر باشند را مورد آزمایش قرار دهید. به همین خاطر باید درس پژوهی به صورت گروهی انجام شود تا سایر همکاران فرایند آموزش را از بیرون ببینند و نقاط ضعف را پیدا کنند و پیشنهادات سازنده ارائه کنند. همچنین اکیداً توصیه می شود همکاران هم پایه در گروه حاضر باشند تا به موضوع تدریس و ویژگی های عمومی دانش آموزان آن پایه اشراف کامل داشته باشند. موفق باشید.
فهرست