در جلسه اول دیدار با اولیا چه بگوییم؟

سلام! به جلسه چهارم کارگاه همیار معلم محمد مخبریان خوش آمدید. یکی از مهم ترین کارهایی که در ابتدای سال تحصیلی باید انجام شود؛ برگزاری جلسه با اولیای دانش آموزان در مدرسه و با حضور مدیر مدرسه است. اما چه چیزهایی در جلسه اولیا باید گفته شود؟ اولین دیدار با اولیا چقدر مهم است؟ و… پس با ما همراه باشید تا کمی با اهمیت این موضوع آشناتر شده و مباحث مهمی که باید در این جلسه گفته شود را بررسی کنیم.

جلسه اولیا

جلسه اولیا

اهمیت برگزاری جلسه اولیا

اولین جلسه اولیا در سال تحصیلی برای معلمان و اولیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر شما معلمی باشید انتخاب شده یا انتصاب شده ، تفاوتی نمی کند، جلسه اول با اولیاء دانش آموزان، از بسیاری از تنش های احتمالی در طول سال تحصیلی جلوگیری می کند. پس در برقراری این ارتباط نکاتی را که در ادامه ذکر خواهیم کرد را مد نظر داشته باشید.

در اولین جلسه با اولیا چگونه باشیم و چگونه صحبت کنیم؟

– صریح و روشن

– صادق اما قاطع

– خوش رو و بشاش

– دوستانه (خودمانی) و صمیمی، اما با رعایت ادب و احترام

– قوانین را بشناسید، طبق قانون صحبت کنید و طبق قانون عمل کنید. تا هیچوقت دچار مشکل نشوید

– مرتب و خوش بو

– سروقت و زمان شناس

در اولین جلسه با اولیا چه چیزهایی را بگوییم؟

– معرفی خود

رزومه کاری، سوابق تدریس، سوابق پژوهشی، آثار، تالیفات و افتخارات خود را بیان کنید. اولیا بسیار مایل هستند ابتدا شما را کامل بشناسند. اگر سوابق درخشانی داشته باشید، اولین گام را در کسب اعتماد آن ها به خوبی برداشته اید. همچنین درباره شیوه کلاس داری و روش های تدریس خود نیز صحبت کنید.

– برنامه سالانه

محال است یک معلم برنامه ای برای سال تحصیلی نداشته باشد. پیشنهاد میکنم برنامه‌ی سالانه‌ی خود را، که عمدتاً طرح درس سالانه هست؛ چاپ کرده و با خود به جلسه ببرید. بگذارید اولیا در جلسه آن را ببینند و بدانند که شما شخصی با برنامه و منظم هستید.

– معرفی ارزشیابی توصیفی

ارزشیابی توصیفی را برای آن ها تشریح کنید و ملاک های ارزشیابی خود را به طور دقیق بیان کنید. در مورد پوشه کار و نحوه‌ی ارزشیابی آن نیز سخن بگویید. نگذارید ابهامی برای اولیا باقی بماند. جلسه اولیا بهترین مکان و زمان برای رفع ابهامات اولیا و آشنایی با نقطه نظرات آن هاست.

– نظر، انتقاد و پیشنهاد را از دخالت های بی مورد جدا کنید

با رویی باز به استقبال نظرات و انتقادات اولیا بروید. اگر ایرادی به سخنان شما گرفتند سعی کنید آن ها را با دلایلی روشن قانع کنید. چنانچه حرفشان صحیح و بدون ایراد بود، اشتباه خود را بپذیرید و برای اصلاح خود تلاش کنید.

– بیان مشکلات

مشکلاتی که شناسایی کرده اید را در جلسه بیان کنید. تا سطح توقع اولیا با وضع موجود یکسان شود.

نکته: از اولیایی که داوطلب هستند در انجام امور و حل مشکلات کمک بگیرید.

– تغذیه و بهداشت

بر روی تغذیه و بهداشت دانش آموزان تاکید فراوان کنید و از بیان اهمیت صبحانه و مسواک غافل نشوید.

– رعایت سلسله مراتب در حل مشکلات

از اولیا بخواهید که اگر مشکلی با شما یا روش های شما دارند، ابتدا با خودتان در میان بگذارند. اگر مشکل حل نشد، موضوع را با مدیر مدرسه و معاون آموزشی مطرح کنند. نباید همان اول سراغ اداره آموزش و پرورش بروند. زیرا ۹۹% مشکلات با روش مذکور قابل حل است. و دور از شأن اولیا، معلم و مدرسه است که قادر به حل مشکلات مابین خود نباشند و مشکلاتشان را به محیطی خارج از مدرسه ببرند.

– وسایل و دفترهای مورد نیاز را اعلام کنید

با توجه به وضع معیشتی و درآمدی مردم، اهم وسایل مورد نیاز دانش آموزان را به اولیا معرفی کنید.

– تکالیف منزل و بازدید آن ها

روش های تکلیف دهی و بازدید آن ها را برای اولیا شرح دهید. تا از اهداف شما با خبر باشند.

– تشکیل کانال در یک پیام رسان مجازی

کانالی در پیام رسان‌های مجازی ایجاد کنید تا در سریع‌ترین زمان بتوانید مهم‌ترین اخبار را به اولیا اطلاع دهید.

مثلا: پیام رسان سروش – تلگرام و…

– دادن شماره تماس به اولیا

شماره تماس خود را به اولیا داده تا در صورت نیاز در ساعاتی معین بتوانند با شما تماس بگیرند.

– بیان شیوه های تنبیه و تشویق

شیوه های تشویق و تنبیه دانش آموزان را با اولیا در میان بگذارید. تا از بسیاری از مشکلات آتی جلوگیری شود. یادتان نرود جلسه اولیا مصداق این ضرب المثل معروف است (جنگ اول به از صلح آخر). درست است که قرار نیست جنگ کنیم. اما اگر در ابتدای راه و با بیان این مسائل با اولیا به مشکل بربخورید، بهتر از آن است که وسط سال دچار مشکلات عدیده بشوید.

– تکمیل فرم مشخصات فردی، اخلاقی و رفتاری دانش آموزان توسط اولیا

فرمی در اختیار اولیا قرار دهید تا اولیا آن را تکمیل کنند. و از آن ها بخواهید که واقعیت را بنویسند و به آن ها اطمینان دهید که فرم ها به صورت محرمانه نزد شما می ماند. این کار بسیار ارزشمند است. زیرا کمک می کند تا با مشکلات شخصی، اخلاق، رفتار و وضعیت خانواده‌ی دانش آموز بیشتر آشنا شوید.

نکته مهم در برگزاری جلسه اولیا

جلسه اولیا را باحضور مدیر مدرسه برگزار کنید و صورت جلسه‌ای تنظیم کنید و آن را به امضای حاضران برسانید.

– از همکاران فرهیخته و با تجربه خواستارم که تجربیات ارزنده ی خود را در اختیار ما قرار دهند تا مبحث این جلسه از کارگاه همیار معلم را به کمک شما غنی تر کنیم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

13 نظر

  • سلام، مهمان
فهرست