جلسه سوم کارگاه آموزش مقاله نویسی – فرمت یا ساختار مقاله علمی

سلام ! به جلسه سوم کارگاه مقاله نویسی محمد مخبریان خوش آمدید. اگر دستورات عملی ما در جلسات قبلی کارگاه آموزش مقاله نویسی را انجام داده باشید؛ به طور حتم با کلّیت ساختار مقاله علمی یا همان فرمت مقاله آشنا شده اید. در این جلسه قصد داریم ساختار، چهارچوب اصولی مقاله نویسی علمی را به شما معرفی کنیم.

ساختار مقاله - فرمت مقاله

ساختار مقاله – فرمت مقاله

ساختار مقاله یا فرمت مقاله علمی چگونه است؟

همانطور که می دانید اولین شاخصه ای که یک مقاله نویس باید رعایت کرده باشد تا مقاله اش مورد پذیرش مجامع علمی قرار بگیرد، ساختار مقاله است. معمولاً همایش های علمی، کنفرانس ها و یا مجلات علمی، فرمت مشخصی برای نوشتن مقاله به شما ارائه می دهند که این فرمت‌ها ممکن است کمی با هم فرق داشته باشند. بدین منظور اگر میخواهید برای مجله یا فصلنامه ی علمیِ خاصی مقاله بنویسید، پیشنهاد می شود به وبسایت آن مجله یا همایش سر بزنید و فرمت پیشنهادی آن ها را مطالعه نمایید و مقاله ی خود را مطابق با ساختار پیشنهادی آن ها ارائه کنید.

به طور کلی فرمت مقاله های علمی به شرح زیر می باشد:

– عنوان مقاله

– نام نویسندگان و درجه علمی آن ها و درج ایمیل نویسنده مسئول

– چکیده

– کلیدواژه یا کلمات کلیدی

– مقدمه

– روش تحقیق

– یافته ها (بدنه اصلی مقاله)

– بحث و نتیجه گیری

– پیشنهادات

– تقدیر و تشکر

– منابع

– ضمائم و پیوست ها

نکته ۱ : ۹۹% همایش ها و کنفرانس ها از فرمت فوق استفاده می کنند. اما معمولا فرمت مجلات علمی ممکن است مقدار کمی با فرمت فوق تفاوت داشته باشند.

نکته ۲ : پیشنهاد می شود جهت دسترسی به مقالات علمی معتبر، مطلب «بانک مقالات و مجلات معتبر داخلی و خارجی» را مطالعه نمایید.

– همچنین منتظر جلسات بعدی کارگاه آموزش مقاله نویسی ما باشید.

– در پایان منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان هستیم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

2 نظر

  • سلام، مهمان
فهرست