جلسه اول کارگاه وبلاگ نویسی- وبلاگ چیست ؟ آشنایی با پیش نیازهای شروع وبلاگ نویسی

سلام ! به جلسه اول کارگاه وبلاگ نویسی محمد مخبریان خوش آمدید. از اینکه در راه حرفه ای شدن گام برمی دارید بسیار خرسندیم. در این جلسه به سه پرسش زیر پاسخ می دهیم. ۱- وبلاگ چیست ؟ ۲- پیش نیازهای مورد نیاز شروع وبلاگ نویسی چه چیزهایی هستند؟ ۳- وبلاگ نویسی را چگونه آغاز کنیم؟

وبلاگ چیست

وبلاگ چیست

وبلاگ چیست ؟

وبلاگ صفحه ای شخصی در بستر اینترنت است که توسط یک یا چند مدیر کنترل می شود. وبلاگ ها شباهت زیادی به وبسایت دارند. اما خدماتی که ارائه می دهند کمتر از خدمات وبسایت هاست. هر وبلاگ آدرسی مستقل دارد که تمام مردم جهان می توانند اطلاعات موجود در آن را مشاهده کنند. امروزه طراحی وبلاگ هزینه ای برای اشخاص ندارد. به همین دلیل در سراسر جهان، وبلاگ نویسی، طرفداران بسیاری دارد. داشتن وبلاگ به ما این امکان را می دهد که عکس، فیلم، صدا، متن و… را با نام خودمان در آن منتشر کنیم.

پیش نیازهای شروع وبلاگ نویسی

– کامپیوتر یا لپ تاپی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارا باشد و مرورگرهای اینترنتی را پشتیبانی کند

– اینترنت نسبتاً پر سرعت

– دانش استفاده از اینترنت نظیر سرچ کردن

– داشتن پست الکترونیکی نظیر ایمیل یا جیمیل

– توانایی تایپ کردن

نکته: آشنایی با زبان های برنامه نویسی Java و Html الزامی نمی باشد.

هدفگذاری در شروع وبلاگ نویسی

هدفگذاری در شروع وبلاگ نویسی

تعیین هدف

لطفاً قبل از شروع کار حتماً یک یا چند هدف برای خودتان انتخاب کنید. زیرا هدف باعث ایجاد انگیزه می شود. اگر هدف نداشته باشید به سرعت انگیزه ی خود را از دست داده و خسته می شوید. اگر انگیزه در کار نباشد، فرایند وبلاگ نویسی ناقص می ماند و پس از مدت کوتاهی تمام می شود. در ادامه به دو مدل از دسته بندی هدف ها اشاره می کنیم.

الف) طبقه بندی اهداف از نظر نتیجه

– کسب درآمد و تبلیغات

– اشتراک گذاری دانش خود با دیگران

– رسیدن به شهرت

– آشنایی با مقدمات طراحی سایت

– معرفی رزومه و توانایی خود به دیگران

– لذت بردن از این موضوع که می دانید تمام مردم دنیا می توانند مطالب شما را ببینند و…

ب) طبقه بندی اهداف از نظر زمان

کوتاه مدت:

هدفی که رسیدن به آن کمتر از یکسال زمان بخواهد. مثلاً: وبلاگ نویسی برای شرکت در یک مسابقه یا جشنواره

میان مدت:

هدفی که رسیدن به آن، نیازمند یک تا سه سال تلاش مستمر است. مثلاً: دانش آموزی که برای درس شیمی از پایه دهم متوسطه تا پایان پایه دوازدهم متوسطه وبلاگ می نویسد. یا دانشجویی که در طول تحصیل مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود، وبلاگی از خاطرات خود می نویسد. و…

بلند مدت:

هدفی که رسیدن به آن بیش از سه سال تلاش بخواهد. مثلاً: معلمی که قصد دارد تا زمان بازنشستگی، جزوات درسی، فیلم های آموزشی و نمونه سوالات خود را همه ساله بر روی وبلاگش قرار دهد تا دانش آموزان از آن استفاده کنند.

نکته: داشتن هدف را جدی بگیرید. اینکه دیگران چه فکری در مورد هدف شما دارند مهم نیست. مهم آن است که ابتدا هدف را درست انتخاب کنید. سپس برای رسیدن به آن تلاش کنید. شروع وبلاگ نویسی بدون هدف، کاری بیهوده است.

– منتظر جلسات بعدی کارگاه وبلاگ نویسی ما باشید.

– منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان هستیم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

6 نظر

blank
  • سلام، مهمان
فهرست