جلسه چهارم کارگاه آموزش مقاله نویسی – آشنایی با انواع مقالات

سلام ! به جلسه چهارم کارگاه مقاله نویسی محمد مخبریان خوش آمدید. در جلسه‌ی گذشته با ساختار کلی و عمومی مقالات علمی آشنا شدید. قبل از آنکه بخواهیم جزئیات هر بخش از ساختار مقالات را برای شما معرفی کنیم و آنها را توضیح دهیم، بهتر است با انواع مقاله آشنا شوید. توجه داشته باشید که لازمه‌ی یادگیری هر مهارتی، آشنایی با مبانی آن است. پس هوشیار باشید و از مطالبی که تا کنون منتشر کرده ایم به سادگی عبور نکنید.

انواع مقاله

انواع مقاله

دسته بندی انواع مقاله

۱- مقالات علمی – پژوهشی

این مقالات شامل گزارش تحقیقات و پژوهش هایی است که با استفاده از روش های علمی به بررسی و گسترش دانش بشر، کشف حقایق و روابط علمی پدیده ها و… می‌پردازند.

نکته: در برخی موارد به مقالات علمی – پژوهشی، گزارش تحقیق نیز گفته می شود.

۲- مقالات مطالعاتی

مقالات مطالعاتی حاصل تلاش و جستجوی پژوهشگر در اسناد و منابع علمی مکتوب و غیر مکتوب، جهت یافتن یک پاسخ علمی و معتبر برای سوال خود یا اثبات نظر و ایده‌ی خود می‌باشد.

رحیمی و اعرابی (۱۳۹۶) مقالات مطالعاتی را به شرح زیر دسته بندی کرده اند:

الف) مقاله تحلیلی

در مقالات تحلیلی، نویسنده با جمع آوری اطلاعات و در کنارهم قرار دادن نظریات و نتایج پژوهش های دیگر در مورد موضوعی خاص، آن ها را تحلیل می کند تا به نظریه ای جدید برسد یا نقاظ ضعف و قوت مطالب قبلی را بیان کند. همچنین نویسنده ممکن است نظریه های قبلی را گسترش دهد، استحکام بخشد، مورد تأمل و تردید قرار دهد و یا آن ها را به شکل دیگری بیان کند.

نکته: در برخی موارد به مقالات تحلیلی، مقالات نظری نیز گفته می شود.

نکته: نوشتن این نوع از انواع مقاله، نیاز به تسلط و مطالعات گسترده در موضوع مورد نظر را دارد.

ب) مقاله مروری

در مقاله مروری نویسنده سیر مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی یک موضوع خاص را همراه با تحلیل و ارزیابی این مطالب بیان می کند و به ارزیابی انتقادی و تحلیل گسترده نوشته هایی می پردازد که قبلاً منتشر شده است. نویسنده در مقالات مروری نظرهای افراد مختلف را بدون اینکه دخل و تصرفی در آن ها انجام دهد، در کنار هم قرار داده و نسبت به نوشتن مقاله اقدام می کند. مقالات مروری غالباً در حیطه هایی کاربرد دارد که در آن ها نوشته ها و تحقیق های بسیاری انجام شده ولی مقاله ای که نتایج تمامی تحقیقات را در برگرفته باشد و بتواند به صورت جامع کل موضوع را نشان دهد، وجود نداشته باشد.

پ) مقاله گردآوری

این نوع مقاله صرفاً به گردآوری و انعکاس نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع کار تازه ای را عرضه نمی کند. تفاوت آن با مقاله تحلیلی این است که به ارائه نظریه‌ی جدید منتهی نمی شود و نیز با مقاله‌ی مروری این تفاوت را دارد که الزاماً به سنجش و ارزیابی کلیه‌ی آثار قبلی نمی‌پردازد.

ت) مقاله ترجمه ای

این مقالات همانطور که از نامش مشخص است، ترجمه‌ی مقالات چاپ شده به زبان های دیگر است.

نکته: تمام مقالات مذکور در جای خود ارزشمند هستند و بر یکدیگر ارجحیت ندارند.

منبع: فصل دوم کتاب اصول مقاله نویسی علمی. تألیف: حمیدرضا رحیمی و مرضیه اعرابی. انتشارات: پالیز سخن. سال نشر: ۱۳۹۶

– پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر حتماً کتاب فوق مطالعه شود.

– منتظر جلسات بعدی کارگاه مجازی مقاله نویسی ما باشید.

– در پایان منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان هستیم.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

هیچ نظری وجود ندارد

  • سلام، مهمان
فهرست